Dobra strona internetowa

Jak zaprojektować dobrą… stronę internetową? Na czym skupić szczególną… uwagę, a które elementy lepiej pominąć ? Poniżej spróbuję przedstawić kilka zagadnień kluczowych do zbudowania atrakcyjnej strony internetowej.

Informacja

Nadrzędnym celem każdej strony internetowej powinno być dostarczanie informacji. Dzisiaj nie wystarczy tylko posiadać stronę internetową, a w zasadzie można by się pokusić o stwierdzenie, że stronę www powinien mieć każdy, kto poważnie myśli o swojej działalności. Strona internetowa, musi oszczędzać Twój czas i dostarczać odwiedzającemu pełnej i rzetelnej informacji na temat Twojej działalności.

Pamiętaj, że Twoją stronę internetową odwiedza również robot Google, który według pewnych kryteriów przeanalizuje merytoryczną zawartość treści umieszczonych na Twojej stronie www i na tej podstawie oceni jej przydatność dla odwiedzających, co wprost przełoży się na pozycję na liście wyników wyszukiwania znalezionych przez tę wyszukiwarkę. Oczywiste zatem jest, że ograniczenie treści prezentowanych na stronie internetowej jedynie do krótkiego opisu prowadzonej działalności oraz danych kontaktowych nie jest dobrym pomysłem.

Nie myśl jednak wyłącznie o tym, że tworzysz stronę internetową i umieszczasz na niej treści dla wyszukiwarki, choć oczywiście nie można pominąć tego czynnika. Stronę www tworzysz dla użytkownika, bo to on, a nie robot wyszukiwarki może stać się w przyszłości Twoim klientem. Jeśli będziesz szanował czas odwiedzającego Twoją stronę internetową, dostarczał mu szukanych przez niego informacji i oferował rzetelną obsługę na pewno wróci do Ciebie i poleci Cię swoim znajomym.

Forma zaprezentowania treści umieszczonych na stronie internetowej jest równie ważna. Użycie nieczytelnej czcionki, koloru o niskim kontraście, lub nieodpowiednie parametry tekstu mogą sprawić, że treść na stronie www będzie zupełnie nieczytelna, lub jej przeczytanie będzie wywoływało uczucie dyskomfortu.

Funkcjonalność

Strona www nie może być trudna w obsłudze. Jeśli odwiedzający w przeciągu kilku sekund nie znajdzie szukanych informacji na Twojej stronie internetowej, opuści ją i z dużym prawdopodobieństwem nigdy na nią nie wróci. Już na etapie tworzenia projektu strony internetowej należy zastanowić się nad tym jakich informacji odwiedzający będzie szukał na Twojej stronie internetowej i zapewnić mu, aby w kilka sekund mógł taką informację zdobyć.

Panuje przekonanie, że dobrze zaprojektowana strona internetowa pozwala użytkownikowi dotrzeć do szukanej informacji za pomocą trzech kliknięć i mimo iż niektóre badania wykazały, że część użytkowników jest bardziej uporczywa i nie poddają się nawet gdy do zdobycia pożądanej informacji potrzeba było wykonać nawet 12 kliknięć, to myślę, że zmuszanie odwiedzających do marnowania czasu na poszukiwanie może przynieść negatywne skutki.

Elementy nawigacyjne strony www powinny znajdować się zawsze w tym samym miejscu, a odwiedzający musi w intuicyjny sposób je odnaleźć.

Szybkość

W czasach, gdy już samo posiadanie strony internetowej było sprawą niezwykle prestiżową, można było sobie pozwolić na to by strona www dostarczała pewnej formy rozrywki. Dziś ciężkie i długo odpowiadające strony z mnóstwem animacji nikogo nie cieszą i częściej niż zachwyt wywołują frustrację użytkowników, którzy zamiast w szybki sposób dostać się do treści witryny muszą długo oczekiwać na załadowanie się wodotrysków.

W sposób oczywisty determinuje to wybór technologii wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych. Jeśli to zbudowania funkcjonalnej i atrakcyjnej strony internetowej spełniającej oczekiwania zleceniodawcy uda się wykorzystać jedynie HTML + CSS to powinniśmy na tym poprzestać. Jeśli jednak chcemy nieco ożywić naszą stronę www, powinniśmy raczej korzystać z języka JavaScript i dość mocno ostatnio wspieranego jQuery niż z animacji Flash. Należy pamiętać, że tego typu skrypty wykonują się po stronie przeglądarki uruchomionej na komputerze użytkownika. Mimo iż komputery są coraz szybsze to jednak znaczna część użytkowników internetu nie zmienia komputera co roku i część z nich korzysta ze sprzętu mającego 3 i więcej lat, a nierzadko są to komputery z ubiegłego dziesięciolecia.

Pozycja

Właściwie dobrze zaprojektowana strona www, z przemyślaną i spójną treścią sama się obroni i przynajmniej na początku dobrze wypozycjonuje w wynikach wyszukiwania Google. Konkurencja jednak nie śpi i nie będzie bezradnie czekać na lepszą pozycję na liście wyników wyszukiwania. Pewnie zakaszą rękawy i zrobią coś, żeby potencjalny klient najpierw odwiedził właśnie ich stronę internetową, a nie Twoją.

Proces pozycjonowania strony www rozpoczyna się od analizy treści strony pod kątem ilości słów kluczowych na stronie wskazujących na frazę, na którą chcemy wypozycjonować stronę internetową, ilości i jakości linków zewnętrznych i wewnętrznych wskazujących na poszczególne podstrony. Analizy struktury strony www, nagłówków, rozmieszczenia słów kluczowych w treści strony, opisów dla umieszczonych elementów graficznych na stronach www. Do tego dochodzi analiza zgodności kodu ze standardami W3C i gdy mamy pełny obraz z czym będziemy pracować, możemy przygotować plan działania.

Pozycjonowanie to proces, świadomość konieczności podejmowania działań, a nie określona liczba czynności, która wyniesie nas na pierwszą pozycję w Google. Jeśli zamierasz profesjonalnie podejść do tematu musisz mieć świadomość, że Ciebie również czeka sporo pracy i nie wystarczy zlecić komuś wypozycjonowanie strony i zapomnieć o temacie. Prawie na pewno będziesz musiał zmodyfikować treści umieszczone na swojej stronie www oraz zapewnić aktualność tych treści. Będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań, przygotować dodatkowe opisy, być może zmodyfikować strukturę strony www, dodać lub wyrzucić niektóre podstrony.

Miej świadomość, że to Twoje zaangażowanie i chęć do wypracowania lepszej pozycji jest tutaj kluczowe. I pisząc chęć mam na myśli determinację, a nie chwilowy pomysł na to, żeby coś zrobić, ale za bardzo się nie narobić.

Może słyszałeś o katalogach, systemach wymiany linków bądź nawet preclach. Czy uważasz jednak, że stronę kwiaciarni uda się umieścić wysoko na liście wyników wyszukiwania na hasło części samochodowe ? Czy myślisz, że uda Ci się oszukać odwiedzających i wmówić im, że Twoja strona mimo iż nie interesująca jest tak super, że znalazła się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google?

Nie wierz w żadne magiczne sztuczki i super promocje na pozycjonowanie. Zanim Twoja strona zostanie przeanalizowana nie jest możliwe dokonanie wyceny oraz określenie nakładu pracy potrzebnego do podniesienia pozycji Twojej strony www w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście omówione wyżej pojęcia nie wyczerpują tematu zasad tworzenia dobrych stron internetowych, a są jedynie wskazówkami i pokazują tylko niektóre dobre praktyki, które nie powinny być pominięte przy projektowaniu dobrej strony internetowej.