Własny router do neostrady

W przypadku gdy urządzenie dostarczone przez usługodawcę przestaje być wystarczające i chcielibyśmy wymienić je na takie, które sprosta wymaganiom naszej sieci komputerowej, poniższe wskazówki pomogą skonfigurować nasz nowy router tak, aby bez problemu połączył i zapewnił stabilne połączenie z internetem.

Zanim jednak przystąpimy do wprowadzania konfiguracji do urządzenia musimy upewnić się, że posiadamy informacje niezbędne do nawiązania połączenia z usługodawcą. Potrzebny nam będzie login oraz hasło ( często takie informacje znajdziemy na umowie, w przypadku gdy jednak ich nie posiadamy proponuje skontaktować się najpierw z BOK w celu otrzymania powyższych danych ).

Kolejną nie mniej istotną rzeczą jest fakt posiadania urządzenia pracującego w specyfikacji ADSL2+. W moim przypadku jest to nie najnowszy już, ale jak najbardziej spełniający wymagania techniczne router TP-LINK TD-W8961ND. Niezbędny będzie również przewód LAN do połączenia routera z komputerem. Dobrze jest również zanim przejdziemy do konfiguracji nowego urządzenie upewnić się jaki jest adres do panelu administracyjnego. Jeśli nie mamy instrukcji obsługi do nowego urządzenia, a stary router zostanie odłączony możemy mieć mały kłopot.

Jeśli upewniliśmy się, że wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, możemy przystąpić do podłączenia naszego nowego urządzenia.

 1. Jedną z końcówek RJ45 przewodu LAN podłączamy do dowolnego portu LAN w routerze, a drugi koniec podłączamy do komputera, z którego będziemy przeprowadzać proces konfiguracji naszego nowego routera.
 2. Do portu ADSL routera podłączamy przewód telefoniczny zakończony złączami RJ11. Na tym etapie wychodzimy z założenia, że usługodawca uruchomił już usługę i posiadamy urządzenie, które do tej pory pracowało i miało skonfigurowane połączenie z internetem.
 3. Uruchamiamy komputer oraz router i gdy oba urządzenia zostaną uruchomione otwieramy dowolną przeglądarkę internetową i w pasku adresu wprowadzamy wartość 192.168.1.1. Dla urządzeń innych producentów ta wartość może być inna np.: 192.168.0.1, 192.168.1.2, … Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego zobaczymy informacje o statusie urządzenia. Wprowadzanie nowych ustawień rozpoczynamy od przejścia do zakładki Quick starttp-link_login_scree
 4. Po uruchomienia kreatora, przeprowadzi on nas przez kolejne kroki.
  Naszym zadaniem będzie jedynie wprowadzenie poprawnych wartości.tp-link_run_wizard
 5. Strefa czasowa: GMT + 01:00tp-link_timezone
 6. Protokół połączenia: PPPoA 

  tp-link_isp

 7. Enkapsulacja: VC-mux
  tp_link_encapsule
  Poza tym na tym ekranie musimy wprowadzić nazwę użytkownika oraz hasło otrzymane od usługodawcy, a także wartości:

  • VPI : 0
  • VCI : 35
 8. Konfiguracja sieci bezprzewodowej – WiFitp_link_wifi
  • SSID : nazwa pod, którą nasza sieć będzie widoczna
  • Broadcast SSID : czy sieć ma być widoczna
  • Authentucation Type ( metoda autentykacji ) : WPA-PSK/WPA2-PSK
  • Encryption ( metoda szyfrowania hasła ) : TKIP/AES

 9. Podsumowanie:
  tp-link_summary