Zarządzanie treścią strony internetowej

Statyczna strona internetowa

Podstawowym rodzajem stron www ze względu na sposób modyfikacji treści jest statyczna strona internetowa wykonana przy użyciu podstawowych technologii, a więc przy użyciu języka HTML, a także w zależności od funkcjonalności oferowanych przez stronę www języków JavaScript, PHP, jQuery.

W przypadku tak przygotowanej strony internetowej właściciel takiej strony nie dysponuje w zasadzie żadnymi narzędziami do modyfikacji treści na niej umieszczonych poza ręczną modyfikacją plików strony i po każdej modyfikacji wgrywaniem nowych plików na serwer.

Czy warto i kiedy ewentualnie stosować takie rozwiązanie ?

Decydując się na takie rozwiązanie właściciel przyszłej strony www musi mieć świadomość, że każda modyfikacja treści, będzie się wiązała, o ile umowa między osobą/firmą przygotowującą dany serwis, a zlecającym nie stanowi inaczej ponieść dodatkowe opłaty z tytułu modyfikacji treści. Jeśli zmian jest niewiele, a dodatkowe koszty które właściciel strony www będzie musiał ponieść w przypadku modyfikacji treści są dla niego do przyjęcie to nic nie szkodzi, żeby zdecydować się na stronę internetową bez narzędzi służących do jej edycji.

Należy jednak pamiętać, że częstotliwość merytorycznych zmian na naszej stronie www ma znaczący wpływ na pozycję na liście wyszukiwarki Google. Im zmian będzie mniej i będą one rozłożone w dłuższym okresie czasu tym odbije się to mniej korzystnie na pozycji naszej strony www w wyszukiwarce ( czytaj: w Google )

Specyficznym rodzajem statycznej strony www jest przygotowanie jej w oparciu o język PHP + MySQL bez frontendu umożliwiającego wprowadzanie zmian w bazie danych. Z punktu widzenia osoby wykonującej stronę w oparciu o takie rozwiązanie stanowi dobrą technikę o ile mamy pewność, że w przyszłości właściciel będzie zamierzał ją rozwijać i to my będziemy odpowiedzialni za wdrożenie zmian, tak aby powstał do niej dedykowany panel do zarządzania treścią. W takim przypadku strona jest już wstępnie przygotowana do wdrożenia dedykowanego panelu, a webdeveloper oszczędza sobie pracy na przyszłość.

Aplikacja do zarządzania treścią

Kolejnym rodzajem strony www biorąc pod uwagę sposób zmiany treści jest strona internetowa oparta na PHP + MySQL z dedykowanym panelem zarządzania umożliwiającym zarządzanie wybranymi obszarami budowanej strony.

Wady i zalety takiego rozwiązania ?

Z punktu widzenia właściciela wadą na pewno jest wyższy koszt wykonania takiej strony internetowej, chociaż gdy mamy do czynienia z osobą lub firmą wykonującą dla nas taką stronę posiadającą dostateczne doświadczenie w przygotowaniu tego typu rozwiązań, koszt wykonania takiej strony internetowej wcale nie musi być wielokrotnością strony, która nie ma możliwości zmiany treści przez dedykowane narzędzia. Więcej wad nie widzę, więc przejdźmy do zalet :-)

Dedykowane panele do zarządzania treścią są tworzone przez ludzi i dla ludzi, więc w większości mamy do czynienia z prostymi w budowie kontrolkami, które nie powinny nastręczać problemów w obsłudze.

Łatwość rozszerzania panelu o dodatkowe funkcjonalności. Jeśli firma bądź osoba, która przygotowuje dla nas taki dedykowany panel ma doświadczenie w tej dziedzinie, będziemy mogli rozszerzać funkcjonalności panelu, a tym samym uatrakcyjniać naszą stronę www dbając o aktualność treści w coraz to nowszych obszarach rozkładając modyfikacje panelu w czasie, w którym będziemy mieli wolne środki finansowe na wykonanie stosownych zmian.

Zmiany na stronie www wykonujemy tak często jak chcemy o każdej porze dnia i nocy, a więc nie musimy przy każdej zmianie prosić o zmianę wykonawcę naszej strony internetowej, co w przypadku kluczowych obszarów działania naszej strony może mieć kolosalne znaczenie.

System CMS

Obecnie na rynku jest kilka rozwiązań umożliwiających wdrożenie strony internetowej w oparciu o system zarządzania treścią. Najbardziej znane to Joomla!, WordPress i Drupal. Systemy te w dość prosty sposób umożliwiają wdrożenie gotowej strony www jednak w mojej ocenie nie są pozbawione wad.

Wraz z rozwojem komercyjnych CMSów zaczęły rozwijać się firmy oferujące szkolenia z zakresu przygotowania szablonów, własnych dodatków do tychże systemów, więc na prawdę szybko i relatywnie nie drogo można stać się właścicielem strony www opartej na potężnym systemie zarządzania treścią. Tylko jak w tych systemach wygląda rzeczywiście zarządzanie treścią ?

Ww. systemy stanowią kompleksowe rozwiązania, które przez lata ewoluowały by dawać ogromne możliwości kustomizacji serwisów na nich opartych. Użytkownik ma możliwość przygotowania własnej struktury menu, wielokrotne zagnieżdżanie poziomów treści umieszczonych na stronach takiego serwisu, mnóstwo dodatków które deweloperzy co jakiś czas umieszczając na swoich stronach pozwalają w relatywnie łatwy sposób dodawać nowe funkcjonalności na stronie, a więc gdzie tu haczyk ?

Zakładając, że część takiego komercyjnego cms’a odpowiedzialną za edycję treści obsługuje osoba nie mająca wiedzy na temat działania takiego systemu słabym punktem komercyjnych systemów CMS jest ich skomplikowana obsługa, choć nie we wszystkich systemach jednakowo. Właściciel strony internetowej opartej na komercyjnym cmsie może również znaleźć się w sytuacji, gdy nie będzie mógł zrealizować wszystkich swoich pomysłów na rozwój swego e-biznesu, bo chociaż ilość dodatków do takich systemów jest naprawdę spora, to specyficzne rozwiązania dla wąskich lub specjalistycznych branż nie są tworzone, a ingerencja w jądro systemu, w celu stworzenia własnego dodatku może się skończyć kompletnym zniszczeniem systemu, a tym samym pozbawieniem nas strony www.

Wnioski

Przede wszystkim należy w precyzyjny sposób określić co według właściciela przyszłej strony internetowej oznacza zarządzanie treścią. Właściciel strony www musi wskazać wszystkie obszary, które mogą zmienić się w dowolnym okresie czasu. Może będą to jedynie podstawowe informacje takie jak aktualności lub obowiązujące promocji, cennik. W innych przypadkach modyfikacja terminarzy, planów zajęć, rozkładów jazdy, danych kontaktowych pracowników firmy, a wreszcie ingerencja w strukturę menu, zarządzanie galeriami zdjęć, dodawanie multimediów oraz plików pdf z ważnymi komunikatami i ogłoszeniami.

W zasadzie nie polecam tworzenia statycznych stron www bez udostępniania żadnych narzędzi do ich edycji. Właściciel często zakłada, że taka edycja leży w gestii osoby tworzącej stronę co w większości przypadków nie jest prawdą. Z kolei webdesigner nie zawsze ma czas na wykonanie choćby prostych zmian, a poza tym pojawia się problem z rozliczeniem czasu szczególnie, gdy usługa jest wykonywana dla zaprzyjaźnionej osoby lub firmy.

Gdy mamy dużą firmę, w której informacje zmieniają się bardzo często w wielu obszarach i na etapie wykonywania projektu nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich obszarów, które mogą ulec zmianom lub obszarów tych jest bardzo dużo proponuję skorzystanie z komercyjnego systemu zarządzania treścią pod warunkiem, że nie przewidujemy specyficznych dla naszej branży rozwiązań na stronie www.

Dedykowany panel do zarządzania treścią napisany przez osobę z odpowiednim doświadczeniem wyposażony w moduły do zarządzania kilkoma najbardziej istotnymi obszarami strony internetowej nie ogołoci naszego portfela, a da możliwość przyszłego rozwoju funkcjonalności i większą swobodę w dodawaniu specyficznych komponentów.